انعکاس فعالیّتهای سنگر ولایت در شهر باغستان

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

حماسه سیاسی

 بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی به حماسه سیاسی

در هدایت استراتژیک ، داشتن برنامه میان مدت از اصول حیاتی مدیریت است زیرا تضمین کننده عدم انحراف از برنامه بلند مدت خواهد بود. چرا که عاملِ قادرِ مطلق فقط خداست و هیچگاه برنامه ریزی های انسانی هرچند دقیق و مصمّم به تمامه محقق نشده و دچار پیشامدهایی خواهد شد . همانطور که مولای متقیان فرمودند : ﻋرﻓت اﷲ من  ﻧﻘض اﻟﻌزاﺋم ؛ خدا را در شکسته شدن و محقق نشدن تصمیمات استوار پیدا کردم. بنابراین جهت ایجاد بالانس در مقابل انحرافات پیش بینی نشده در راه رسیدن به اهداف بلند مدت ، برنامه یا برنامه های میان مدت می تواند تضمین کننده عدم انحراف زاویه مان نسبت به هدف نهایی باشد. در این میان تصمیماتی با این هدف همواره در پیچ و خم بروکراسی اداری خود معضلی است در نهاد های تصمیم سازی ، لیکن در جامعه ای که به جای دموکراسی از مردم سالاری دینی بر پایه امامت و رهبری  بهره مند است  به خوبی می تواند از فوائد تصمیمات میان مدت بهره ببرد. از برکت همین نوع حکومت که مُلهَم و مَأثور از حکومت الهی انبیاء الهی و امیر مومنان است سالیانی است که با رصد به موقع و زیرکانه شرایط آینده ، رهبر معظم انقلاب با نامگذاری هر سال روح فعالیت های سال را با انگیزه برنامه میان مدت تعیین کرده و همگان را به شکر الهی برای نعمت ولایت متقاعد می کنند . هر چند در مواقعی تکرار مناسبت ها بهانه ای برای به روز کردن الگوهای جاودان آسمانی در قالب برنامه میان مدت یکساله بود ؛مانند سال امام علی (ع) و دیگر عناوین الهام بخش ، اما به تدریج این نامگذاری به سمت برنامه های میان مدت برمبنای ضعف و قوت ما و دشمن پیش رفت . امسال نیز پس از جهاد اقتصادی و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، با توجه به برنامه ها و رویدادهای اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج از کشور ، رهبر معظم انقلاب سال 1392 را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری نمودند. 

ادامه مطلب...
۰۷ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۹:۲۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

روز معلم گرامی باد

روز معلم گرامی باد

عمر یگانه سرمایه انسان است که در بهره بردن از آن شیوه آزمون و خطا خود خطائی راهبردی است. بنابراین زندگی روشمند با استفاده از دانش مورد اعتماد ،تنها راه عقلائی در بهره وری از عمر گرانمایه است که در این مسیر خداوند تبارک و تعالی خود اولین معلم بشریت است که انبیاء الهی را برای معلمی انسانها تعلیم داد و فرمود : * اقْرَأْ بِاسمِ رَبِّک الَّذِی خَلَقَ‏(1) خَلَقَ الانسنَ مِنْ عَلَقٍ‏(2) اقْرَأْ وَ رَبُّک الأَکْرَمُ‏(3) الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ‏(4) عَلَّمَ الانسنَ مَا لَمْ یَعْلَمْ (5) * پیامبر اسلام نیز قلم دانشمند که وسیله تعلیم و آموزش است را از خون شهید برتر شمرد:( مداد العلماء افضل من دماء الشهداء ) و امام علی (ع) می فرماید : (من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً) هرکس ناچیزی به من بیاموزد همانا مرا بنده خودش کرده است . بنابراین تعظیم مقام معلم و درک درست از جایگاه او برای جامعه اسلامی ضروری است .اما در این میان بعضی انسان ها خود سنبل این جایگاه می شوند.

آری ؛ هنوز فصل بهار را به نیمه نرسانده ، همه ساله خزان عمر بهارگونه عالمی مجاهد را گرامی می داریم که جوانه های فضیلت را بر درخت کهن فرهنگ اسلامیمان شکوفا نمود. و ما را با ریشه های مستحکم و فعال این درخت کهن آشتی داد. آری او اسوه ی عالمِ عامل و مجاهد فی سبیل الله بود که به شکرانه ی علمی که از خرمن امام باقر و امام صادق (علیهما السلام) برچیده بود ، هرگز زبان به سکوت روا نداشت و به نشر حقایقی جنبانید که چه بسا دیگران از گفتنش یا در کسالت بودند و یا در هراس. و اما عالمی که به فضائل نشر علم چون پیامبران ایمان داشت و ایثار جان را در این مسیر  فوز عظمی می دید ، و مایه قرب و رضوان الهی می دانست ، با خون خود چونان شرفی به شغل معلمی بخشید که همه ساله سالروز وصل او به تمام آرزوهایش را « روز معلم » می نامیم  تا به یاد داشته باشیم اگر در این راه هستیم این وصل، کمال راه است و اگر این وصل را کمال نمی پنداریم در راه معلمی نیستیم . آری دل خوش می داریم به یاد ثمره عمر بنیانگذار جمهوری اسلامی که در سایه سار زندگی   واصلانه به منش نبوی ، هم مرتضی بود و هم مطهّر .

باشد که بر این چراغ روشن نبوی کفران ننموده و به شکرانه بر طریقش گام نهیم.


بقلم : اسماعیل مصباحی سرشت

۰۴ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۱:۱۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰